U mirnom naselju u Istanbulu živi jedna pametna i radoznala djevojčica. Voli čitati knjige, slušati muziku, gledati filmove, slikati, igrati se loptom, preskakati konopac te praviti čokoladne kolačiće… I silno maštati. To su stvari koje voli… Ali postoji nešto što nikako, ama baš nikako ne voli: svoje ime!!! Ni jedno drugo ime na svijetu ne čini joj se toliko groznim kao njeno vlastito, zbog kojeg je školski drugovi redovno ismijavaju i zadirkuju. Njeno ime je ni manje ni više nego: Pelargonija. Jednoga dana u školskoj biblioteci među policama pronalazi mali neobičan globus. Jeste li spremni prepustiti se nevjerovatnoj pustolovini koja Pelargoniju vodi do Lepribae – Zemlje legendi, priča i bajki?
Zbrika priča pisca Darija Džamonje pod naslovom Ako ti jave da sam pao… sadrži ponajbolje priče čovjeka koji je odlično poznavao mikrokosmos zvani Sarajevo. U zbriku su uvrštene priče posuđene iz nekoliko Dacinih izdanja.
“Svijet je jedno veliko tkanje, i u njemu je sve slučajno. Ne postoje zakonitosti, ne postoje pravila. Slučaj je ono što određuje mjesto svakog od nas. U tom tkanju mi smo niti i čvorići, linije koje se neshvatljivom logikom, u kojoj možda ii ma reda, ali je on od više vrste, linije koje se, dakle, stalno susreću i razilaze, upliću i raspliću. Ponekad u tom stalnom izatkavanju bude raznoteže. Jer, ni jedna se nit ne može zategnuti i uplesti dok se neka druga ne rasplete i otpusti. Ali, kao što smo rekli, slučaj je ono što određuje takve stvari.”
Leda, razvedena profesorica srednjih godina, ostala je sama nakon što su njene kćeri otišle da žive s ocem u Toronto. Uživajući u neočekivanom osjećaju slobode, odlazi na ljetovanje u mali priobalni grad na jugu Italije. Svakodnevno ide na plažu, gdje joj ubrzo pažnju zaokuplja mlada majka – Nina, i njena bučna porodica. Nakon jednog naizgled trivijalnog događaja, Ledu preplavljuju sjećanja na mladost, teške i nekonvencionalne odluke koje je donijela kao majka, i posljedice tih odluka.
Nuri je pčelar, a njegova supruga Afra umjetnica. Žive jednostavnim životom, okruženi najmilijima, u prelijepom gradu Alepu – dok im se ne dogodi nezamislivo. Kada sve ono što vole bude uništeno ratom i Afra bude svjedokinja strašnog događaja, svjesni su da nemaju izbora do da napuste svoj dom i krenu na putovanje prema Ujedinjenom Kraljevstvu. Prisiljeni su preći težak put s nadom u bolje sutra i snovima o novim počecima, daleko od rata, ali i zemlje u kojoj su proveli najljepše trenutke.
Kada je u proljeće 1901. godine na otoku Minger, dvadeset devetom vilajetu Osmanskog Carstva, izbila epidemija kuge, sultan Abdulhamid prvo šalje glavnog sanitarnog inspektora, hemičara Bonkowski-pašu, a potom mladog i uspješnog doktora Nurija, da zaustave epidemiju. Neposredno prije toga, padišah je mladog doktora oženio sultanijom Pakizom, kćerkom svog starijeg brata Murata V, kojega je držao zatočenog na dvoru, tako da i ona sa svojim suprugom kreće na to putovanje. Na otoku su mladi i nacionalno osviješteni osmanski oficir kulaga Kamil i djevojka s otoka, njegova voljena Zejneb, te valija Sami-paša i njegova lijepa ljubavnica Marika.
Znanstvenici su dokazali da nakon fizičke smrti i prestanka rada srca mozak ponekad radi još nekoliko minuta. Što se događa u tom vremenu? Čega se netom umrla osoba tada prisjeća, o čemu razmišlja? Protagonistica ovoga romana, Leila Tekila, seksualna radnica u Istanbulu možda krije odgovore. Nakon što je brutalno ubijena i bačena u kontejner, Leila se, iz minute u minutu, prisjeća dijelova svojega prerano zaustavljenog života.
Mario je dječak koji ide u VIII-a razred u Zagrebu. Njihova razrednica, Veronika Martić (zvana Perla) nastavnica je geografije i stroga je, ukočena i dosadna. Radnja počinje dan prije maturalca u Dubrovnik. Hrvoje cijelo vrijeme zove Marija na telefon i ispituje ga gluposti. Krenuli su sutra rano ujutro i cijelim putem pjevali i zabavljali se. S njima je išao i nastavnik tjelesnog Zvonko Stativa u kojeg je zaljubljena Ana koju obožavaju svi dječaci u razredu.
Biti dijete ponekad je velika gnjavaža, a niko to ne shvata bolje od Grega Heffleya, koji se obreo u višoj osnovnoj školi gdje žgoljavi klinci dijele hodnike sa starijim, zločestijim učenicima koji se već uveliko briju. U Dnevniku jednog smotanka, autor i ilustrator Jeff Kinney upoznaje nas s jednim neočekivanim junakom. Kako Greg kaže u svom dnevniku: Ne očekujte od mene Dragi dnevniče ovo i Dragi dnevniče ono. Na svu sreću, ono što Greg kaže da neće uraditi i ono što na kraju zaista uradi, dvije su potpuno različite stvari.
Putovanje Plave strijele je fantastična priča o putovanju lutaka iz prodavaonice jedne stare gospođe. Dječak Francesco je jako želio vlak, toliko jako da je svaki dan stajao ispred Befanine prodavaonice i promatrao vlak i ostale lutke u izlogu. Igračke su bile ganute Francescovom tugom, pa su odlučile napustiti svoju gospodaricu Befanu i usrećiti ga.
“Rijeka djetinjstva” se doživljava kao pjesnikov lični emotivni oslonac, potvrda za sve ono što jeste, jer kroz cijelo njegovo duhovno biće teče “tiha rijeka djetinjstva”. Uostalom, kao i kod većine ljudi. Ona je okosnica ove knjige i daje joj ton i atmosferu, mada je tematski okvir mnogo širi nego što se to naslovom nagovještava.
Pjesme koje će najviše privući pažnju mladih čitalaca su svakako one u kojima se govori o nagovještajima ljubavi. To su pjesme gdje se riječ ljubav ne spominje, jer je to osjećanje tek probuđeno, ima samo neke nejasne oblike koje će tek kasnije otkriti.
Kraljević i prosjak nesumnjivo je jedan od najljepših dječjih povijesnih romana. Glavni su likovi dječaci, a sam zaplet i kasniji rasplet radnje sasvim je u skladu s poetikom dječje književnosti: nevjerojatan, ali ne i nemoguć: zamršen, ali ne i nepregledan te, što je najvažnije, napet i uzbudljiv. Twain je u ovome romanu umješnošću pravoga maestra rekonstruirao atmosferu Engleske iz 16. st., koju obilježava kraj vladavine engleskoga kralja Henrika VIII. i početak kraljevanja njegova sina kralja Edwarda VI. Zahvaljujući Twainovu talentu, roman Kraljević i prosjak zabavan je, akcijski dječji roman, a ujedno i vrstan portret jedne epohe. Metodička obrada Ane Mesić te iscrpan pogovor o stvaralaštvu Marka Twaina pomoći će učenicima da upoznaju jednoga od najvećih američkih pisaca za djecu, a dvadeset fotografija Marka Twaina i pedesetak ilustracija Damira Brčića knjizi daju posebnu draž.